Sempati | En Geniş Kapsamlı Türkçe Hayvan Sağlığı Sitesi  VETERİNER | SEMPATİ - EVCİL HAYVANLAR İLE İLGİLİ HERŞEY - SEMPATİ - Sempati   by  S  E  M  P  A  T   İ  V  E  T

Ana Sayfa - Favori - Yardım   
Türkiye 'nin En Geniş Kapsamlı Evcil Hayvan Sağlığı Sitesi Sempativet.net

 Sempatik Duyurular Sempati Veteriner Kliniği | www.sempativet.com | Facebook | Twitter | Google+ | Youtube | Foursquare
Selçuklu / KONYA | 0332 233 43 83 | Çalışma Saatleri: Pzt-Cm: 09:30-20:00, Cmt: 09:30-21:00, Pzr: 10:00-19:00

Ana Sayfa 'ya Patile Sempatik Dostlarımız 'a Patile Sempatik Haberler 'e Patile Sempati Ekstra    SempatikCard 'lara Patile Sempatik Yazılar 'a Patile Sempatik Forum 'a Patile Sempati Veteriner Kliniği 'ne Patile


    Forum Ana Sayfası - Forum Kuralları
Kategori : d) Tavşanlar      Konu : Tavşanlarda Yaşa Göre Kilo - Gelişim ve Kilo Karşılaştırmaları      Sayfa : 1

Tavşanlarda Yaşa Göre Kilo - Gelişim ve Kilo Karşılaştırmaları - d) Tavşanlar - Sempativet.net
Sayfalar :
1 , - Sonraki Sayfa »


Konuya Cevap Yazabilmek İçin Üye Olun. Tıklayın

darkly70

- Üye -


Mesaj Sayısı : 1
Şehir : Ankara

-------------------------------------
  
31.08.2009 03:36:29
Mesaj No : 127879
Bu Üyenin Profilini Göster - 259486 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle

 

ByCompleX
(Yönetici Pati)
+ VIP +
- Sempatik Üye -Mesaj Sayısı : 2467
Şehir : Konya

TAVŞANLARIN BESLENMESİ
Tavşanların sindirim sistemi diğer ev hayvanlarından farklıdır. Kör bağırsaklarında bulunan mikroorganizmalar sayesinde lifli yiyecekleri değerlendirebilmektedirler. İki tip dışkı yapmaktadırlar. Biri sert dışkı, biri yumuşak dışkı ki genelde gece yapılan bu dışkıyı tavşan direkt olarak anüsten alır ve çiğnemeden yutar. Yumuşak dışkı protein, özellikle B grubu vitaminleri ve mineral bakımından zengindir. Dışkı aynen yem gibi bir veya daha fazla sayıda tekrar alınarak sindirilir. Bu durum tavşan yavruları ana sütüne ilaveten katı yem yemeye başladıklarında yaklaşık 3 haftalık yaşta başlayan fizyolojik bir durumdur.
YEMLER
Tavşan diyeti; pelet yemler, kuru ot, taze sebzeler, kendi dışkısı ve sudan oluşmaktadır. Ayrıca meyveler ve diğer ikramlar obesiteye sebep olduğu için sadece sınırlı miktarda verilmelidir.
Pelet yemler:
Tavşan beslemede genelde pelet yemler tercih edilir. Pelet yemlerin bileşiminde % 50-60 kesif yem (tahıllar, küspeler) % 40-50 kaba yem (kuru yonca) bulunur. Vitamin ve mineral katkıları da yapılmıştır. Peletlerin 3-5 mm çapında ve 3-6 mm uzunluğunda olmaları tavşanlar için uygun ölçülerdir. Daha büyük peletler ısırılarak ufalanmakta ve yem israfına sebep olmaktadır. Küçük peletler ise yavruların çok hızlı kuru yem tüketmesine, dolayısıyla sindirim bozukluklarına yol açar.
Pelet yem birörnek bir yapıdadır, hayvanlar içinden istemedikleri kısımları seçip ayıramazlar, bu yüzden dengeli bir şekilde beslenirler. Dikkat edilmesi gereken bir konu da üretim tarihleridir. Özellikle ılık mevsimlerde 2 aydan fazla bekletilen peletler tavsiye edilmez. En az % 18 ham selüloz, % 14-15 ham protein istenir. Ev Tavşanları Derneğinin tavsiyelerine göre peletler en az % 20-25 selüloz, % 14 civarında protein (hayvansal protein istenmez) ve % 1’den az kalsiyum içermelidir.
Yetişkin bir tavşana (3 kg) bir günde ¼ - ½ kase (her kg için 20–40 g) pelet verilir. Yaşlı tavşanlar (6 yaşın üzerinde) kilo kaybediyorsa daha fazla pelet verilebilir. 7 aydan küçük tavşanlara yiyebildiği kadar pelet yem verilir, çünkü bunlar hala büyüme dönemindedir. Ancak 8 aylıkdan sonra idame diyetini takip etmelidir. Günlük 2-3 kg ağırlıktaki tavşanlara ¼ kupa, 3.5-4.5 kg ağırlıktaki tavşanlara 1/2 kupa, 5-7 kg ağırlıktaki tavşanlara 3/4 kupa pelet yem günde bir kere verilmelidir. Pelet yemi o gün tüketmişse ertesi güne kadar tekrar verilmemelidir.
Tavşanlara hamster ya da fare peletlerinin verilmesi uygun değildir.
Kuru kaba yemler:
Tavşan beslemede kuru kaba yemler çok önemlidir. İyi kaliteli, temiz, küfsüz ve tozsuz olması gerekir, yoksa çeşitli sindirim bozuklukları gelişir.
Baklagil otları: Özellikle yonca tavşanlar için en iyi kaba yemdir. Baklagil otları protein ve kalsiyum bakımından zengindir ve oldukça lezzetlidir. Ayrıca düzenli sindirim için gerekli selülozu da sağlar. Diğer baklagil kuru otları, burçak, yerfıstığı gibidir.
Tavşanlar kaba yem olarak kuru yoncayı büyük bir iştahla tüketirler. Kuru yoncanın diğer bir avantajı da vitamin A açısından zengin oluşudur. Kuru yonca bulunmadığı takdirde, yoncalı pelet yemler ile de uygun bir beslenme sağlanmış olur. Kuru yoncanın uzun süre sınırsız verilmesi ergin tavşanlarda obezite ve kalsiyum fazlalılığına sebep olur. Yine kuru yoncanın, yoncalı peletlerle birlikte verilmemesi gerekir.
Buğdaygil kuru otları, samanlar: Fiyatları uygunsa çeşitli çayır otları kullanılabilir. Baklagillere nazaran protein, Ca ve vitamin A aktivitesi bakımından yetersizdirler, daha fazla selüloz içerirler. Ergin tavşanlar için çayır kuru otları tavsiye edilir. 6-7 aylık yaştaki gençlere yavaş yavaş yonca ile karıştırılarak verilir, sonra çayır otu miktarı artırılır, yonca azaltılır ve kesilir. Çayır kuru otu temin edilemezse, iri saman veya sap, ergin tavşanlara verilebilir.
Tavşanların sağlıklı olması için sürekli, sınırsız kuru ot kaynağı sağlanmalıdır. Tavşanlar kuru ot çiğnemekten hoşlanırlar, tavşanınızın evinizdeki diğer eşyaları çiğneme eğilimini azaltmak için kuru ot bulundurmalısınız. Kuru otların uzun tutamlar şeklinde verilmesi gerekir, ince parçalama veya doğrama uygun değildir.
Sebzeler ve meyveler:
Tavşanlar tamamen otoburdurlar ve yeşil olan her şeyi yerler. Ancak bunlar fazla sulu olduğu için besin maddeleri yetersizliklerine karşı önlem alınmalıdır.
Sebzeler diyetin büyük bir kısmını oluşturmalıdır. Tavşanların sağlıklı olması için gerekli yiyeceklerdir. Tavşanın bedenine bağlı olarak günde 2-4 kupa taze sebze verilmelidir. Yabani tavşanlar güneş doğarken ve batarken otladığı için, buna uygun olarak günlük verilecek sebzelerin yarısının sabah, yarısının akşam verilmesi iyi olur. Yaklaşık yarım saat içinde tüketilmeyen sebzeler, bakteri üremesi ihtimali nedeniyle kaldırılmalıdır.
Diyetin dengeli olması için mutlaka çeşitlilik sağlanmalıdır. En azından günde 3 farklı sebze ile beslenmelidir. Eğer tavşanınız henüz taze yiyecek yememişse dereceli olarak yapraklı yeşil sebzelerle başlanmalı ve her 3-5 günde yeni çeşit eklenmelidir. Eğer herhangi biri ishal ya da cıvık dışkı oluşturuyorsa ve bu durum 48 saatten fazla devam ediyorsa diyetten çıkarılmalıdır.
Yavru tavşanlarda sindirim sistemi tam gelişmeden taze sebze-meyve verilmesi sonucu ishal olayları sık görülür. 3 aydan önce sebze ve meyve verilmesi tavsiye edilmez. Marul, lahana, elma, aysberg marulu, havuç, domates gibi taze yiyecekler yavrulara 6 aylık olmadan verilmemelidir. 6 aydan sonra hafta 1-2 kere olmak üzere, az miktarlarda verilebilir.
Tavşanlar için güvenli olan sebze ve meyveler: Enginar, Karnabahar, Brokoli, Brüksel lahanası, kara lahana yaprakları, Kereviz, Pazı, Ispanak, Pancar yaprakları, Turp yaprakları, Yer elması yaprakları, Havuç (başları ve kökü), Kabak, Arpacık soğanı (ölçülü şekilde), Domates (sadece meyvesi, yaprakları toksiktir), Salatalık, Yeşil biber, Marul, Nane, Su Teresi, Roka, Dereotu, Isırgan otu, Oğulotu, Yaban mersini, Leylak, Kadife çiçeği, Keklik otu, Maydanoz, Karahindiba (yaprakları, sapları, çiçeği), Hindiba, Kuşkonmaz, Fesleğen, Adaçayı, Geyik otu, Kimyon, Kişniş, Yonca, Üzüm, Elma (çekirdeksiz), Muz, Şeftali, Armut, Ananas, Ahududu (yaprakları, sapları, meyvesi), Böğürtlen (yaprakları, sapları, meyvesi), Çilek, Kavun, Karpuz,
Meyveler, yüksek şeker içeriğinden dolayı ishale sebep olabileceği için her zaman ölçülü şekilde verilmelidir.
Lahana, ıspanak yaprakları yüksek oranda okzalatları içerir, bu yüzden haftada 3 öğün şeklinde sınırlanmalıdır. Aysberg marulun da besin değeri düşüktür, bu yüzden kullanılmamalıdır. Ravent toksik olduğu için kaçınılmalıdır. Sebzeler iyi yıkanmalı ve pestisit içermemelidir. Keçi boynuzu ve fasulye mide bulantısına neden olabilir.
Diğer yiyecekler:
Arada ödül olarak badem, ceviz, kurutulmuş meyve ve kurabiye parçaları verilebilir. Tavşanlar kurabiyeyi çok sever, hatta vermezseniz aşırma eyleminde bulunabilirler. Ancak verilen miktar çok az olmalıdır ve sadece arada verilmelidir.
Pet shoplarda satılan çoğu ikramlar, ödüller şekerli ve yüksek karbonhidrat enerjisine sahiptir. Bunlardan kaçınılmalıdır, sebzeler tavşanların bütün vitamin ihtiyaçlarını karşıladığı için ikramların gerekli vitamin ihtiyacını karşıladığı iddia edilemez. Ayrıca yüksek miktarda şeker ve diğer basit karbonhidratlar obeziteye neden olacaktır.
Ödül yiyeceklerini her 2 kg vücut ağırlığı için 1 yemek kaşığından fazla olmamak koşuluyla sınırlı verebilirsiniz. Sindirim bozuklarına neden olan tuzlu ya da şekerli aperatiflerden, çikolatadan, ekmekten, pastadan, beyaz şekerden, tuzlu ve şekerli mezelerden, kahvaltılık mısır gevreğinden kaçınılmalıdır.
Su:
Her canlının olduğu gibi tavşanların da temiz su içmeye ihtiyaçları vardır. Tükettiği sebzelerden su ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir. Yine de her gün düzenli olarak su verilmesi gerekir.
Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kabını sabitlemeniz veya askılı nipelli özel suluk kullanmanız gerekebilir.

TAVŞANLARI YAŞA GÖRE BESLEME PROGRAMI
• 3 haftalık yaşa kadar—anne sütü
• 3-4 hafta—anne sütü, az miktarda kuru yonca ve pelet yem
• 4-7 hafta—anne sütü, yonca ve pelet miktarı artırılır.
• 7 hafta-7 ay—sınırsız pelet, sınırsız kuru ot
• 12 haftadan sonra—sebzelere başlanır (ilk önce, 15 gram kadar)
Genç tavşanlar için besleme programı (7 aylık-1 yaşında)
• Yonca azaltılır, çayır kuru otu, yulaf kuru otu verilir.
• Pelet miktarı azaltılır (3 kg tavşan için 1/2 kupa).
• Sebze miktarı azar azar artırılır.
• Az miktarda meyve verilir (3 kg bir tavşana 30-60 gram kadar).
Ergin tavşanlar için besleme programı (1-5 yaş)
Örnek 1:
• Sınırsız çayır kuru otu, yulaf kuru otu, saman
• Her 3 kg ağırlık için ¼-1/2 kupa pelet yem (tavşanın ME(_)TAbolizmasına ve sebze miktarına göre ayarlanır)
• Her 3 kg ağırlık için en az 2 kupa doğranmış sebze
• Her 3 kg ağırlık için en fazla 60 gram meyve
Örnek 2:
- Sınırsız saman
- 2 avuç kuru mama
- İki avuç kuru ot (yonca yaprağı)
- Yeşil yapraklar (marul, kara lahana, maydanoz, sebze kabuğu, dereotu, yeşil fasulye)
- Yarım havuç veya salatalık
- Su
Örnek 3:
- Sınırsız kuru ot
- 30-50 g pelet yem
- 85 grama kadar yeşil yaprak veya 170 grama kadar taze sebze
- 2-3 günde bir diri buğday veya yulaf ezmesi
- Haftada bir kere biraz meyve ve ekmek
Yaşlı tavşanlar için besleme programı (6 yaş üzeri)
• Hayvan zayıfsa ergin diyetine devam edilir.
• Zayıf tavşanlara pelet yem kısıtlanmadan verilebilir. Kan kalsiyumu normalse yonca da verilebilir.

HASTA TAVŞANLARIN BESLENMESİ
Hasta tavşanların enerji ihtiyacı sağlıklı olanlarınkinden daha yüksektir. İştahı da azalmıştır veya yeme durmuştur. Veteriner hekimin de tavsiyesi ile, besin madde alımını sağlamak için hasta tavşanlar şırınga ile beslenmelidir. Pelet yemler çeşitli ilavelerle sıvı haline getirilir ve şırıngaya çekilir. Hasta tavşan baskı uygulanmadan tutulur, tavşan dişlerinin arkasındaki açıktan ağzının kenarına hazırlanan karışım, tavşanın yutmasına paralel olacak şekilde boşaltılır. Yutmuyorsa zorlamayın, sıvı karışım akciğerlere kaçabilir ve tavşanınızı öldürebilirsiniz. Şırınga diyeti nasıl hazırlanır?
Örnek 1:
• Pelet yem bir kahve değirmeninde toz haline getirilir.
• 1/2 kupa pelet yem 1 kavanoz (125 g) bezelye lapası ile karıştırılır.
• Kıvamı ayarlayana kadar su ilave edilir.
Örnek 2:
• 2/3 kupa pelet yem
• Yaklaşık 1/3 kupa kaynamış su
• Pelet yeme su ilave edilir, peletler şişinceye kadar beklenir.
• Çatalla ezilir ve soğuyunca verilir.

 

Alıntıdır...


--------------------------------------------------------------------------------
-
03.09.2009 09:51:46
Mesaj No : 128002
Bu Üyenin Profilini Göster - 759 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git

karyumagı

- Üye -Mesaj Sayısı : 3
Şehir : Konya
ben tavşanıma yeşil sebzeler weriodum fakat ishal olduğunu gördüm snra araştırdım genelde 2 aylık tavşanlara sebze önermiolar şuanda pelet weriorum kuru ot gibi şeyleri şu anda bulunduğum yerde bulamıyorum pelet yanında sebze wermem gerekirmi yine çünkü yonca yada saman bulamıyorum. sadece pelet yeterlimidir.bide süt wersem sakıncası olurmu
--------------------------------------------------------------------------------
  
08.11.2009 03:08:16
Mesaj No : 128748
Bu Üyenin Profilini Göster - 259737 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git

karyumagı

- Üye -Mesaj Sayısı : 3
Şehir : Konya
birde ne bulursa yiyor we sürekli yiyor kağıtları bile... dişi olan tavşanımı yeni aldım we kaç aylık bilmiorum ama fazla bişeyler yemediğini fark ettim çok fazlada su içiyor daha önce tavşan beslemediğim için bi sorun olup olmadığını anlayamadım aşırı su içmesinin zararı olurmu
--------------------------------------------------------------------------------
  
08.11.2009 03:19:03
Mesaj No : 128749
Bu Üyenin Profilini Göster - 259737 Bu Üyeye Özel Mesaj Gönder Bu Üyeyi Arkadaş Listeme Ekle Sayfa Başına Git


Sayfalar :
1 ,
Bu Konu Kilitlenmiştir. Yanıtlayamazsınız !


<<< Geri

Foruma mesaj atabilmek için üye girişi yapmalısınız !
  Üye Adı :  Yeni Üye Kaydet !  
  Şifre :    
 

 Beni Hatırla !


   
Sempativet.net | VETERİNER - SEMPATİ VETERİNER KLİNİĞİ - EN İYİ EVCİL HAYVAN SAĞLIĞI SİTESİ - Hayvanseverlerin Sitesi *** Türkiye 'nin 1 Numaralı Evcil Hayvan Portalı ! *** Sempativet.net - Sempati Veteriner Kliniği - 0332 233 43 83 - konya, veteriner, Sempati Veteriner Kliniği, sempati veteriner kliniği
Copyright © 2004 - 2018 Sempativet.net - SempatikSitem v11.0 (HighSecurity&CleanCode) - Proje : SertanK.com - Dikkat! Bu site bağımlılık yapabilir.


Türkiye 'nin 1 Numaralı

Hayvan Sağlığı ve Evcil Hayvan Sitesindesiniz !

SPAMGUARD


© www.sempativet.net - Tested Daily - 23.05.2018 03:59:49